Aktualności

MKK_Zabrze_516x349_baner

INFORMACJA PRASOWA 

Pomagają chorym na serce już od trzydziestu lat

Zabrzańska kardiologia, kardiochirurgia i transplantologia obchodzą swój jubileusz związany z 30-leciem istnienia. Organizatorzy zadbali, aby XXII Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna „Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń”, która odbędzie się w dniach 28-29 maja, miała w tym roku charakter wyjątkowy. Udział w tym niecodziennym wydarzeniu zapowiedziało już ponad 1500 specjalistów z kraju i zagranicy.

Pod koniec maja br. w zabrzańskim Multikinie spotkają się lekarze różnych specjalizacji: kardiolodzy, kardiochirurdzy, anestezjolodzy, chirurdzy naczyniowi, angiolodzy, a także diabetolodzy, pulmonolodzy, lekarze interniści i lekarze rodzinni oraz radiolodzy, którzy wspólnie będą dyskutować nad nowymi możliwościami zapobiegania, diagnostyki i leczenia chorób serca, płuc i naczyń u dorosłych i dzieci, nowymi technologiami w medycynie sercowo-naczyniowej, wykorzystaniem nano- i telemedycyny w codziennej praktyce. Na szczególną prośbę środowiska lekarskiego i pielęgniarskiego, tematem przewodnim tegorocznej Konferencji będzie ostra i przewlekła niewydolność serca – rosnący problem i wyzwanie kliniczne, społeczne, organizacyjne, ekonomiczne, stojące przed leczącymi i organizującymi leczenie na całym świecie, także w Polsce.  W międzynarodowym zespole ekspertów, tzw. „heart teamie”, rozmawiać będziemy m.in. na temat optymalnych metod leczenia niewydolności serca i płuc w XXI wieku, pułapek diagnostycznych oraz nowoczesnej farmakoterapii w niewydolności krążenia, mechanicznego wspomagania krążenia we wstrząsie kardiogennym oraz ostrej i przewlekłej niewydolności serca. W programie znalazły się także dwie  mocne sesje poświęcone postępom w angiologii, radiologii oraz chirurgii naczyniowej i endowaskularnej, dotyczące m. in. nowoczesnej diagnostyki i terapii tętniaków oraz leczenia interwencyjnego udaru mózgu, miażdżycy tętnic szyjnych i mózgowych.

Z uwagi na rosnącą rolę pielęgniarek w systemie nowoczesnej opieki zdrowotnej, organizatorzy wydarzenia zadbali o umieszczenie w programie specjalnej sesji poświęconej nowym zadaniom współczesnego  pielęgniarstwa w chorobach serca, płuc i naczyń, także wobec rosnącej grupy chorych starszych, ze schorzeniami współistniejącymi. Sesja ta zostanie przygotowana we współpracy z Departamentem Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia oraz Okręgowymi Izbami Pielęgniarek i Położnych w Katowicach i Opolu.

Równolegle z Konferencją odbędą się także XVI Warsztaty Kardiologii Inwazyjnej współorganizowane z Asocjacją Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK. Wykładom na temat niewydolności oraz chorób strukturalnych serca towarzyszyć będą transmisje zabiegów z Pracowni Hemodynamiki Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Zabrzańska konferencja organizowana jest przez Śląskie Centrum Chorób Serca we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Kardio-Torakochirurgów oraz Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Europejskim Towarzystwem Chirurgii Serca i Naczyń.

Więcej informacji na temat XXII Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej oraz XVI Warsztatów Kardiologii Inwazyjnej znajduje się na stronie www.mkkzabrze.pl