Czytelnia

Wprowadzenie
Nowotwór piersi jest najczęstszym rodzajem nowotworu występującym u kobiet na całym świecie. Każdego roku notuje się ok. 1,7 miliona nowych przypadków raka piersi oraz pół miliona zgonów. Skuteczna i szybka metoda wykrywania choroby mogłaby uratować życie wielu pacjentek. Takie rozwiązanie opracował zespół SDS Optic z Lublina.
Wymyślona w USA, zaprojektowana w Lublinie, opracowywana przy współpracy z czołowymi ośrodkami w Polsce, innowacyjna technologia z Lublina ma szansę w przyszłości stać się nowym globalnym gold standardem w diagnostyce nowotworów piersi i zaoferuje natychmiastową diagnostykę w zakresie markera HER2 w nowotworach piersi oraz żołądka. Ma też potencjał skalowania i rozwoju w innych obszarach, nie tylko onkologicznych.

Rewolucyjny pomysł
Za innowacyjną koncepcją stoi małżeństwo polskich naukowców – Magdalena i Marcin Staniszewscy. „Już podczas pobytu w USA myślałem o wynalazku, który ma szansę zrewolucjonizować medycynę” – mówi Marcin Staniszewski. Naukowiec współpracował m.in. z laboratorium NASA oraz Centrum Badawczym w Cleveland. Po powrocie do Polski rozpoczęto badania nad inPROBE, ponieważ właśnie tak nazywa się innowacyjne urządzenie do błyskawicznej diagnostyki nowotworów piersi. „Nasza technologia to przełom w diagnostyce, w końcu onkolodzy dostaną narzędzie, które w czasie rzeczywistym poda poziom markera HER2, wskaże im ścieżkę leczenia, a pacjentce oszczędzi bólu i czasu oczekiwania na wyniki” – stwierdza Marcin Staniszewski. „Wizją SDS Optic jest zmniejszenie umieralności na złośliwe nowotwory piersi o ok. 30% – to setki tysięcy kobiet na całym świecie, które dzięki naszej technologii będą mogły być szybko zdiagnozowane i mieć szansę na wyleczenie” – dodaje dr hab. Magdalena Staniszewska, pomysłodawca mikrosondy, przez wiele lat związana z Harvard Medical School w Bostonie.

Czytaj więcej