CzytelniaPolecane

SGRT (Radioterapia Sterowana Obrazem Powierzchni Ciała Pacjenta) to dynamicznie rozwijająca się technika uwzględniająca technologię STEREO VISION do śledzenia powierzchni ciała pacjenta podczas zabiegu we wszystkich 6. stopniach swobody. Monitoring pozycji pacjenta odbywa się zarówno w trakcie pozycjonowania, jak i dostarczania wiązki terapeutycznej.
Rozwiązania technologiczne VisionRT szybko stają się standardem SGRT, między innymi dlatego, że są zupełnie bezinwazyjne i nie wykorzystują promieniowania jonizującego. Na całym świecie istnieje już ponad 1400 instalacji AlignRT.
AlignRT składa się z trzech kamer HD stereo, które śledzą powierzchnię ciała pacjenta i porównują ją z pozycją opracowaną na tomografii komputerowej. Porównanie to odbywa się z submilimetrową dokładnością.
AlignRT może automatycznie wysłać sygnał o przerwaniu wiązki, kiedy pacjent poruszy się i wyjdzie poza założony przez obsługę zakres tolerancji. Niepotrzebne są do tego celu dodatkowe tatuaże, znaczniki czy kontrola rentgenowska – oznacza to więc, że system jest całkowicie bezinwazyjny.
System rzutuje na ciało pacjenta plamisty wzór, używając do tego czerwonego światła. Kamery HD odczytują wzór, a następnie software rekonstruuje powierzchnię ciała pacjenta w 3D. Powierzchnia ta – w czasie rzeczywistym – porównywana jest z obrazem referencyjnym z TK w formacie. DICOM (kontur skin, body lub external).
Oznaczanie skóry pacjenta i trwałe tatuaże zawsze były częścią radioterapii. Informacje o 6. stopniach swobody dostarczane przez system AlignRT zapewniają znacznie więcej informacji niż użycie do ustawienia 3 lub 5 punktów. Umożliwia to dokładniejsze ustawienie pacjenta. Badania pokazują, że pełne wykorzystanie AlignRT w symulacji i leczeniu umożliwiło poprawę dokładności, wydajności oraz umożliwia zupełne wyeliminowanie znaczników skórnych.

Pełna wersja artykułu dostępna w TUTAJ Zapraszamy także do prenumeraty.

WYDANIE 4/2020

Karol Szymerkowski1, Leszek Piątek2
1 Clinical Application Specialists Eastern Europe
2 Consultronix SA