Kontrola jakości obrazowania w radiologii – jest poprawa

kw 10 października 2013 0
Kontrola jakości obrazowania w radiologii – jest poprawa

Kontrola jakości w radiologii rozpoczęła się w latach 50. ubiegłego wieku. Wraz z rozwojem technik diagnostycznych powstał problem regulacji wartości parametrów ekspozycji podczas badania tak, aby z jednej strony ekspozycja była wystarczająco diagnostyczna, z drugiej bezpieczna dla pacjenta. Te wczesne inicjatywy z zakresu kontroli jakości realizowała stosunkowo niewielka grupa radiologów,
fizyków i inżynierów pracująca w przemyśle i opiece zdrowotnej w całej Europie i Ameryce Północnej. Zaczęto zwracać uwagę na właściwą rozdzielczość systemu i odpowiednią jakość diagnostyczną obrazu. Poświęcono więcej uwagi naukowym i technicznym aspektom produkcji obrazu rentgenowskiego. Zainteresowanie skierowano na poziom promieniowania stosowany w radiologii diagnostycznej i na metody pomiarów dozymetrycznych (Osborn i Burrows 1958, Stuart i Osborn 1959).

Cały artykuł dostępny w wersji elektronicznej Flippingbook – Inżynier i Fizyk Medyczny 4/2013: www.inzynier-medyczny.pl

Elżbieta Pater

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Zakład Rentgenodiagnostyki i Ultrasonografii,
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław, tel. +48 71 368 95 71, e-mail: epater@wp.pl

 

Napisz komentarz »

Zasubskrybuj nasz newsletter!

Email marketing templates powered by FreshMail.com
 

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zamknij