System weryfikacji położenia gruczołu krokowego w czasie rzeczywistym

Wstęp Nowotwory gruczołu krokowego zajmują w Polsce drugie miejsce pod względem zachorowalności na choroby nowotworowe wśród mężczyzn. W 2009 r. stanowiły one ponad 13% wszystkich zachorowań, a ich liczba stale wzrasta. Największą grupę pacjentów stanowią mężczyźni po 60. roku życia, ale istotny wzrost zachorowań obserwuje się już u mężczyzn po 45. roku życia. Również w…

Obrazy medyczne i ich prawidłowe odtwarzanie

Wstęp Ucyfrowienie obrazów medycznych w szpitalach czy przychodniach doprowadziło do sytuacji, w której znacząca ilość badań pacjentów jest przekazywana w tej właśnie postaci do diagnozy czy do lekarza domowego, klinicysty. Dostęp do obrazów poprzez systemy szpitalne PACS czy płyty CD z nagranym badaniem również staje się standardem przekazywania badań pomiędzy lekarzami. Nie wszyscy jednak mają…

Historia pewnych hipotez

Prawdopodobieństwo, że przypadkowy przechodzień odpowie właściwie na pytanie: „Czym jest hormeza radiacyjna?” jest dość znikome. To samo dotyczy rzecz jasna hipotezy LNT (liniowej bezprogowej). Co ciekawe, pracownicy naukowi uniwersytetów medycznych czy politechnik również niekoniecznie znają oba te modele, a przecież ich historia (a przynajmniej jednego z nich) sięga lat 50. ubiegłego stulecia! Czym więc są…

Akredytowane czy z zezwoleniem PWIS – jakość usług pomiarowych dla radiologicznych systemów obrazowania

Wstęp Zgodnie z obowiązującymi zapisami polskich dokumentów legislacyjnych związanych z Ustawą Prawo Atomowe, medyczne urządzenia radiologiczne powinny podlegać testom z zakresu kontroli parametrów fizycznych i technicznych. Testy dzielą się na testy odbiorcze (akceptacyjne) oraz testy eksploatacyjne (testy specjalistyczne i testy podstawowe). Testy akceptacyjne wykonywane są przez dostawcę systemu lub usługi serwisowej (i na jego koszt)…

Kontrola systemu AEC w radiologii cyfrowej

Wprowadzenie W radiografii CR (Computed Radiography) i DR (Direct Radiography) obraz jest przetwarzany w niezależnych procesach akwizycji i prezentacji. Wartość skali szarości uzyskiwanych obrazów nie zależy od oddziaływania promieniowania z detektorem, lecz jest funkcją przetwarzania i odczytu obrazu. Dlatego dla cyfrowych systemów obrazowania, kalibracja systemu automatycznej kontroli ekspozycji (AEC – Automatic Exposure Control) wymaga zastosowania…

Metody oceny monitorów przeznaczonych do prezentacji obrazów medycznych

Streszczenie W pracy przedstawiono przegląd metod oceny wybranych parametrów monitorów przeznaczonych do prezentacji obrazów medycznych. Omówiono stosowane klasyfikacje monitorów. Słowa kluczowe: monitory, kontrola jakości, DICOM GSDF Abstract Methods of assessment of selected parameters of medical display devices are presented in the paper. The short discussion of classifications schemes of the displays, is introduced. Key words:…

Rola radioterapii stereotaktycznej 4D z wykorzystaniem systemu CyberKnife® w leczeniu raka płuca

Streszczenie Rak płuca pozostaje główną przyczyną zgonów w 2012 r. w Unii Europejskiej. Chociaż leczenie operacyjne pozostaje dla raka płuca nadal leczeniem z wyboru, wciąż duża grupa pacjentów nie może być do niego zakwalifikowana. Radioterapia raka płuca wymaga natomiast podejścia innowacyjnego. Zdolność systemu stereotaktycznej radioterapii CyberKnife® do śledzenia i automatycznej korekcji ruchów oddechowych umożliwia eskalację…

Przeprowadzanie testów specjalistycznych aparatury RTG przez akredytowane laboratorium

Wstęp Historia systemu zarządzania jakością sięga lat dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy w 1924 roku w USA wprowadzono system TQM (Total Quality Management). Jego myślą przewodnią było uznanie, że każdy czynnik jednostki organizacyjnej oddziałuje na jakość końcowego, osiąganego przez nią produktu. Po II wojnie światowej koncepcja zarządzania jakością odnotowała gwałtowny postęp, przechodząc przez poszczególne fazy rozwoju,…